Wycinka i korekta drzew – Podnośniki koszowe Gdańsk, Gdynia, Sopot

Przycinanie drzew, a nieraz ich całkowita wycinka to w wielu przypadkach konieczność i spore wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzą podnośniki koszowe Gdańsk, Gdynia, Sopot, które doskonale sprawdzają się w tego typu pracach. Z tego artykułu dowiesz się kiedy potrzebna jest wycinka lub korekta drzew i jakie są prawne aspekty z tym związane.

Drzewa bezdyskusyjnie są nam potrzebne do codziennego życia – zapewniają czystsze powietrze, w miastach pomagają regulować temperaturę w upalne dni, a w czasie deszczu dają schronienie. Większość drzew możemy przycinać przez cały rok, jednak najlepszą dla nich porą jest zima – czas spoczynku roślin.

Można wyróżnić wiele zabiegów na drzewach, wykonywanych za pomocą podnośników koszowych / zwyżek. Do najczęstszych należą:

 • usuwanie niebezpiecznych konarów i gałęzi
 • przycinanie i formowanie gałęzi
 • usuwanie trudnych drzew
 • likwidacja drzew uszkodzonych (tzw. złomów i wywrotów)
 • cięcie pielęgnacyjne
 • wycinka sekcyjna

Każdy rodzaj pracy jest inny i wymaga odmiennego przygotowania. Korzystając z usług specjalistów możesz mieć pewność, że zachowane zostaną wszelkie normy, a pracownicy będą gotowi nawet na najtrudniejsze warunki.

Bezpieczna wycinka drzew – podnośniki koszowe Gdańsk, Gdynia, Sopot

Przycinanie drzew wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa. Drzewo poddawane przez lata różnym warunkom atmosferycznym, w tym silnym wiatrom, może zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających w pobliżu. Należy dokładnie sprawdzić stan drzewa, przyciąć i usunąć gałęzie, które są suche lub nadłamane. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których przebywają ludzie – chodniki, drogi, miejsca postojowe. Ważne jest żeby nie uszkodzić zdrowej tkanki.

Aby zapewnić bezpieczną jazdę kierowcom, regularnie powinny być przycinane drzewa przydrożne, których mocno rozrośnięte konary mogą zagrażać użytkownikom drogi oraz ograniczać widoczność. Taka czynność wymaga niezbędnej, specjalistycznej wiedzy oraz sporych umiejętności i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Podnośniki koszowe Gdańsk, Gdynia, Sopot są jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań dla tego rodzaju prac.

Poza samym aspektem zapewnienia bezpieczeństwa nam – ludziom trzeba również pamiętać o tym, że drzewo po takim zabiegu potrzebuje czasu na regenerację. Może też być bardziej podatne na choroby, szkodniki, a także na suszę. Niezwykle ważną rolę pełni odpowiednia technika cięcia drzew używając przy tym przeznaczonych do tego narzędzi. Ingerencja w koronę drzewa musi być zasadna, a usuwanie żywych konarów i gałęzi należy ograniczyć do minimum.

Legalna wycinka drzew – podnośniki koszowe Gdańsk, Gdynia, Sopot

 

Chcesz wyciąć drzewo lub krzew znajdujący się na Twojej prywatnej posesji? Sprawdź, czy możesz to zrobić legalnie, bez łamania obowiązującego prawa!

 

Kiedy można, a kiedy nie można wyciąć drzewa?

 

 1. Nie musisz zgłaszać, że planujesz wyciąć drzewo, gdy:
 • na wysokości 5 cm obwód pnia drzewa nie przekracza wartości granicznych wymienionych w nowelizacji,
 • jest to drzewo lub krzew owocowy (z kilkoma wyjątkami),
 • roślina rośnie na gruncie rolnym i stanowi przeszkodę w realizacji podstawowych funkcji tegoż gruntu,
 • łączna powierzchnia skupisk krzewów nie przekracza 25 m2

 

 1. Musisz zgłosić, że będziesz wycinać drzewo, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm wynosi:
 • 80 cm dla klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, topoli i wierzby,
 • 65 cm dla kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego oraz robinii akacjowej,
 • 50 cm dla pozostałych gatunków drzew.

Najlepiej zawsze upewnić się, czy wycinka będzie legalna. Wszystkie zgłoszenia o zamiarze przeprowadzenia wycinki należy zgłaszać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na stronach internetowych gmin i urzędów miasta znajdziesz wszystkie potrzebne wzory zgłoszeń. W całym procesie nie ma kosztów związanych ze zgłoszeniem wycinki, jednakże każdy, kto wytnie drzewo nielegalnie musi się liczyć z tym, że może na niego zostać nałożona kara administracyjna.

 

Co powinien zawierać formularz zgłoszeniowy wycinki?

 

Poprawne zgłoszenie wycinki powinno zawierać:

 

 • imię i nazwisko właściciela/właścicieli nieruchomości
 • wskazanie dokładnej lokalizacji, gdzie znajduje się drzewo/drzewa do wycinki
 • plan nieruchomości, aby poprawnie zidentyfikować gatunek rośliny/roślin

Wynajęcie podnośnika / zwyżki jest prostsze i tańsze, niż mogłoby się wydawać. Praca wykonana jest szybko i bezpiecznie. Nasza oferta podnośniki koszowe Gdynia, Gdańsk, Sopot jest szeroka – mamy różne rodzaje urządzeń, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Zapraszamy!