Mycie, czyszczenie i impregnacja elewacji – podnośniki koszowe Gdynia, Gdańsk, Sopot

Zastanawiasz się, czy mycie elewacji jest w ogóle potrzebne? A może jesteś na etapie poszukiwania firmy, która wykona dla Ciebie taką usługę? Przeczytaj dlaczego wykonuje się mycie i impregnację elewacji. Dowiedz się jak podnośniki koszowe Gdynia pomogą Ci w tym zadaniu.

Tynki elewacyjne budynków mieszkalnych są zróżnicowane pod względem parametrów technicznych, przez co mają różną podatność na zabrudzenia. Mycie elewacji jest najlepszym sposobem na jej pielęgnację. To właściwie typowy zabieg konserwacyjny, który powinien być przeprowadzany regularnie, w zależności od struktury i trwałości tynku elewacyjnego.

Dlaczego warto myć elewację?

Zabieg ten warto wykonać raz na kilka lat, w zależności od potrzeby. Zapewni utrzymanie efektownego wyglądu oraz pozwoli utrzymać pierwotną barwę tynku. Zadbana elewacja oznacza też zabezpieczenie przed przeciekami i uszczerbkami fizycznymi. Wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia gromadzą się w wolnych przestrzeniach i mogą prowadzić do zatorów wody, głównie w rynnach. Czasem niemożliwym wydaje się umycie trudno dostępnych powierzchni. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się podnośniki koszowe Gdynia, Gdańsk, Sopot.

Lokalizacja i okolica, w której znajduje się dom, mają bardzo duży wpływ na szybkość brudzenia się elewacji. Najgorzej mają właściciele budynków znajdujących się blisko ruchliwej ulicy (spaliny) lub obok zakładu produkcyjnego (często wydzielają szkodliwe, zanieczyszczające powietrze substancje). Domy znajdujące się nad morzem czy jeziorem narażone są na wilgoć, a te zlokalizowane w miastach brudzą się zarówno na skutek czynników zewnętrznych o charakterze atmosferycznym, jak i spowodowanych działalnością człowieka (np. smog, spaliny). Mycie elewacji może być też konieczne po różnego rodzaju pracach ogrodowych, remoncie podjazdu/chodnika przed domem itd.

Jak często myć elewację?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektóre elewacje są mniej narażone na zabrudzenia ze względu na rodzaj zastosowanego tynku – najbardziej odpornymi na są tynki silikonowe, silikatowe oraz akrylowe. Cechuje je niska nasiąkliwość, co wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem pojawienia się glonów na elewacji.

Bardzo istotna jest faktura zastosowanego tynku na budynku. Im gładsza powierzchnia, tym bardziej odporna na zabrudzenia (w przypadku elewacji o najwyższym stopniu gładkości nawet intensywny deszcz spłucze lekkie zabrudzenia). Częstszego mycia elewacji wymaga tynk chropowaty typu baranek.

Kolor też wpływa na szybkość brudzenia się elewacji – najbardziej narażone są kolory takie jak biały, beżowy czy kremowy. Warto wziąć to pod uwagę i wybrać kolor ciemniejszy. Praktyczną wskazówką jest wykorzystanie drewna lub kamienia zamiast tynku. Czasem okazuje się to lepszym rozwiązaniem – zanieczyszczenia wolniej się osadzają na takich powierzchniach i są mniej widoczne.

Jak często więc myć elewację? W zależności od szybkości jej brudzenia się – niektórzy muszą to robić co rok, inni co 10 lat. Warto kontrolować stopień jej zabrudzenia i reagować w porę.

Jak skutecznie myć i czyścić elewację – podnośniki koszowe Gdynia, Gdańsk, Sopot

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia tynków jest mycie ciśnieniowe za pomocą myjki ciśnieniowej. Od razu uczulamy, aby zastosować urządzenie odpowiednie dla rodzaju elewacji (z odpowiednio ustawioną temperaturą i ciśnieniem wody). Należy też mieć odpowiednią technikę mycia – nie jest to trudne, ale trzeba wiedzieć z jakiej odległości i pod jakim kątem ustawić strumień wody. Dzięki temu elewacja na pewno nie zostanie uszkodzona.

Najbezpieczniej i najefektywniej można umyć oraz zaimpregnować elewację z podnośnika koszowego / zwyżki. Podnośniki koszowe Gdynia, Gdańsk, Sopot pozwalają w łatwy i szybki sposób dotrzeć do miejsc ciężko osiągalnych. Nie ma konieczności rozstawiania rusztowań, co znacznie skraca czas wykonania takiej czynności i często jest w ostateczności bardziej opłacalne. Posiadamy lekkie pojazdy z podnośnikami koszowymi na zabudowie samochodów dostawczych, które bez problemu mogą rozstawiać się w przydomowych ogródkach, nie uszkadzając terenu.

W zależności od rodzaju elewacji dobierana jest odpowiednia metoda czyszczenia oraz chemia. Na koniec proponujemy impregnację elewacji, co pozwala zachować na dłużej efekt czystego tynku.